W dniach 28 II – 5 III 2011 roku miała miejsce europejska kampania „Pomyszkuj w bibliotece – Tydzień z Internetem 2011”. Jest to polska edycja europejskiej kampanii Get Online Week 2011 organizowana przez Sieć Telecentre-Europe pod patronatem honorowym Komisarza Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej. W Polsce ta forma skierowana  jest przede wszystkim do osób powyżej 50. roku życia, mająca zachęcić je do korzystania z Internetu.

Biblioteka Pedagogiczna w Czarnkowie przyłączyła się do akcji i zorganizowała 2 spotkania tematyczne: „Koncert życzeń” oraz” Spotkanie na odległość”. Pierwszy z nich polegał na wyszukiwaniu oraz odsłuchiwaniu ulubionych utworów muzycznych w serwisie YouTube . Na początku każdy z uczestników spotkania sam wyszukiwał piosenkę i odsłuchiwał ją w słuchawkach. Następnie odbył się „Koncert życzeń” – każda osoba wybierała jedną ulubioną piosenkę i wspólnie je odsłuchiwaliśmy, podczas pałaszowania przepysznych pączków, bo tak się złożyło, że spotkanie miało miejsce w tłusty czwartek.

Drugie spotkanie odbyło się pod hasłem „Spotkanie na odległość”. Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zasadami korzystania ze Skypa, czyli popularnego komunikatora internetowego. Poznali adres strony, z której można darmowo pobrać program do instalacji oraz dalsze kroki, czyli założenie konta i jego obsługę oraz rozmowę z drugą osobą za pośrednictwem Skypa.

Biblioteka Pedagogiczna w Czarnkowie dziękuje wszystkim uczestnikom za przybycie i miłą atmosferę podczas „Tygodnia z Internetem2011” . 

Wioletta Dobiecka

Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Czarnkowie