konkurs1Współpraca Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Trzciance z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Czarnkowie) – KONKURS POETYCKI 

Nigdy nie brak okazji do wierszy… 

15 czerwca w sali trzcianeckiej biblioteki odbył się finał IV edycji Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Andrzeja Sulimy-Suryna. konkurs2Uroczystość uświetnił koncert „Przystanek miłość” wykonany przez „Duet Sauce”.

„Duet Sauce” tworzą Karolina Maczek – Rynkowska oraz Rafał Tworek. Śpiewaczka ukończyła Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu i śpiewu, umiejętności wokalne kształciła na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, ukończyła też Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczyła w wielu festiwalach i koncertach muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Akompaniujący jej na pianinie Rafał Tworek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, ukończył studia pianistyczne na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy gdzie dziś pracuje na wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej. Podczas koncertu artyści poruszyli widownię przepięknym, nastrojowym wykonaniem przebojów z repertuaru m.in. K. Groniec, J. Szafran, A. Piazolli oraz utworu A. Osieckiej.

            konkurs3Od czasu ogłoszenia pierwszej edycji w 2007 r., konkurs ten cieszy się niezmiennie dużą popularnością wśród mieszkańców powiatu, ale nie tylko. Coraz częściej biorą w nim udział osoby z całej Polski. W IV edycji na konkurs wpłynęło  51 wierszy autorów z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz innych miejscowości z Polski. Jury w składzie: przewodnicząca Zuzanna Przeworska (poetka, dziennikarka, wydawca, prezes Fundacji Literackiej im. A. Bartol) , Maria Bochan (przewodnicząca oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Pile), Anna Świątek (nauczycielka, polonistka, w jury konkursowym od pierwszej edycji) , przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii młodzież:

II nagroda:Bartosz Jabłoński z Młynkowa za wiersz „Świat ludzi,”

III nagrodaPatrycja Mendyk z Trzcianki za wiersz „Silentium,”

w kategorii dorośli:

I nagroda:  Andrzej Ziobrowski z Nowej Huty za wiersz „Posłanie błogie,”

II nagroda: Tadeusz Grządko z Wielenia za wiersz„Dogmat,”

III nagroda: Walentyna Schwerbel zBończy koło Lubasza *** (Trudno dostrzeccokolwiek).

 Biblioteka Publiczna im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance oraz jury dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konkursie oraz składają gratulacje Laureatom.

            Następna edycja konkursu odbędzie się za dwa lata. Pozostaje nam tylko czekać na kolejne poetyckie perełki, a tematów nie brakuje, bo jak pisał Johann Wolfgang  Goethe:

Świat jest tak wielki i bogaty a życie tak pełne różnorodności że nigdy nie brak okazji do wierszy. 

Katarzyna Hołyst ( Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzciance)